W ostatnich latach można zaobserować ogromny wzrost cen nieruchomości na terenie Białki Tatrzańskiej, których poziom praktycznie dogonił już pułap cenowy w okolicach centrum Zakopanego. Maksymalna cena za 1 m2 działki pod zabudowę na terenie Białki Tatrzańskiej wyniosła ponad 3200 zł/m2 w stosunku do maksymalnej ceny w Zakopanem na poziomie 5110 zł/m2 jednakże średni poziom cen gruntów jest już bardzo zbliżony odpowiednio wynosi 1280 zł/m2 – Białka oraz ok. 1600 zł/m2 – Zakopane.
Na terenie Białki Tatrzańskiej rozpoczynane są kolejne inwestycje mające na celu zwiększenie bazy noclegowo – turystycznej oraz rozwój infrastruktury sportowo – rekreacyjnej w tym budowa widokowej kolei gondolowej z Białki Tatrzańskiej na Litwinkę w Czarnej Górze, modernizacja i przebudowa kolejnych kolei krzesełkowych, budowa nowych nartostrad, tras biegowych itp
Kolejny sezon zimowy pokazuje, iż Białka Tatrzańska i okoliczne wsie: Bukowina Tatrzańska, Czarna Góra, Jurgów, Rzepiska, Groń – przegoniły Zakopane pod względem obłożenia ośrodków wypoczynkowych jak również odnotowywanych cen jednostkowych za pobyt turystyczny. Zakopane zostaje w tyle w okresie zimowym i na dobrą sprawę jedynie latem odrabia straty dzięki Krupówkom, Gubałówce i Tatrom. Trudno się zatem dziwić, że wzrost cen gruntów w ostatnich latach na terenie Białki Tatrzańskiej sięgający 100 % jest przede wszystkim spowodowany ogromnym popytem na takie grunty w celu lokaty kapitału inwestycyjnego.
Zakopane pod tym względem jest bardziej ustabilizowane, bardzo mała podaż gruntów pod inwestycje powoduje, że pojawiają się pojedyncze transakcje gruntami na poziomie
4000 – 5000 zł/m2 w ścisłym centrum Zakopanego, jednak na obrzeżach ceny oscylują wokół 1000 zł/m2. Ta sama tendencja dotyczy Białki Tatrzańskiej gdzie punktem centralnym, najdroższym jest Hotel i Park Wodny Bania z dolną stacją kolei krzesełkowych na Kotelnicę Białczańską. Całe pasmo zbocza górskiego począwszy od Kotelnicy w kierunku Rusińskiego Wierchu w Bukowinie Tatrzańskiej jest skazane na całkowite zagospodarowanie w zakresie obiektów infrastruktury narciarskiej z bazą noclegowo – rekreacyjną a połączenie w nieodległej przyszłości widokową koleją gondolową z Czarną Górą otworzy szersze perspektywy w zakresie nowych terenów do zagospodarowania.
W ostatnich latach rynek pierwotny lokali na terenie Podhala ulega dynamicznej zmianie z rynku mieszkaniowego w kierunku rynku apartamentów turystycznych (lokali usługowych). Aktualnie aż 80 % wszystkich rozpoczynanych inwestycji dotyczy budowy budynków usługowych, usługowo – mieszkalnych czy pensjonatowych, z przeznaczeniem na sprzedaż apartamentów turystycznych bądź ewentualnie prowadzenie działalności wynajmu pokoi.
W segmencie rynku apartamentów turystycznych na Podhalu Zakopane już zostało dogonione przez Białkę Tatrzańską jak również Kościelisko. Wśród najatrakcyjniejszych miejscowości Podhala dominacja Zakopanego już nie jest taka wyraźna. Liczba transakcji jest znaczna, jednakże widać wyraźne spowolnienie w 2022 roku, które prawdopodobnie będzie się utrzymywać przez najbliższe dwa lata.
Maskymalny osiągnięty poziom cenowy za apartament turystyczny na terenie Białki Tatrzańskij wyniósł 28 tys. zł/m2 (apartament o pow. 60 m2 sprzedany za 1,7 mln. złotych) natomiast na terenie Zakopanego wyniósł 41 tys. zł/m2 (apartament o pow. 50 m2 sprzedany za 2,07 mln. złotych) jednakże średnie ceny za 1 m2 pow. uż. są już bardzo zbliżone i wynoszą odpowiednio 20 000,- zł/m2 w Białce Tatrzańskiej i 21 500,- zł/m2 na terenie Zakopanego (wszystkie ceny apartamentów stanowiły ceny brutto z vat 23 %).
Na terenie Białki Tatrzańskiej wyprzedały się praktycznie wszystkie lokale mieszkalne
i turystyczne. Rozpoczynane są kolejne inwestycje, a poziom cen gruntów sięga pułapu około 2000 zł/m2 i pod tym względem Białka Tatrzańska wyprzedza Kościelisko, pomimo faktu, iż nie ma tutaj tak pięknych widoków na panoramę Tatr jak w Kościelisku.
Porównując ceny gruntów i apartamentów na terenie Białki Tatrzańskiej i Zakopanego zbieżność cen zaczyna być coraz bardziej widoczna i tak w zakresie gruntów jest to ok. 25% różnicy natomiast w zakresie apartamentów turystycznych to zaledwie ok. 10% różnicy. Mówiło się kiedyś: „gdzie Białka Tatrzańska a gdzie Zakopane”, jednakże czas robi swoje a szczególnie jeżeli brak systematycznej polityki i kierunku rozwoju w zakresie infrastruktury turystycznej pod Giewontem.
Zagrożeniem dla rozwoju rynku nieruchomości na Podhalu byłoby zmniejszenie liczby turystów, co jest możliwe w najbliższym czasie, bądź też eskalacja konfliktów zbrojnych u naszych sąsiadów ale na to nie mamy żadnego wpływu.
Część inwestorów nawet się cieszy, że będą mogli trochę „dychnąć” w tej zwariowanej gonitwie ostatnich kilku lat co pewnie będzie miało miejsce w 2023 roku.