
Analizą objęte zostały rynkowe transakcje lokalami mieszkalnymi oraz turystycznymi na rynku pierwotnym
i wtórnym na terenie Zakopanego, Białki Tatrzańskiej i Kościeliska.
W ostatnich latach dokonała się totalna zmiana struktury sprzedaży mieszkań na terenie Zakopanego i okolic.
W ostatnich latach praktycznie przestano budować budynki mieszkalne wielorodzinne, w 90% realizowane są budynki usługowe, pensjonatowe, hotelowe w których wyodrębniane są samodzielne lokale użytkowe, niemieszkalne jako samodzielne apartamenty przeznaczone pod wynajem turystyczny. Rynek mieszkaniowy przesunął się w kierunku rynku wtórnego, został on mocno dowartościowany szczególnie w roku 2019, w którym brakowało oddanych inwestycji na rynku pierwotnym.
Rok 2019 przyniósł znaczny spadek ilości transakcji lokalami usługowymi w stosunku do roku poprzedniego. Największą sprzedaż zanotowano w jednostce ewidencyjnej Krowodrza, przy czym większość transakcji dotyczyła lokali z rynku wtórnego. Niewiele mniejsza ilość transakcji zanotowana została w Śródmieściu, które pomimo tego że jest najmniejszą jednostką ewidencyjną miasta, to jako jednostka centralna niezmiennie jest głównym obiektem zainteresowania inwestorów w tym segmencie rynku nieruchomości. Transakcje zanotowane na tym obszarze podzieliły się równo na rynek pierwotny i wtórny. Nowa Huta tradycyjnie odnotowała najmniejszy udział w rynku pod względem sprzedaży lokali usługowych, zaledwie 16%. Jako jednostka ewidencyjna nie stanowi atrakcyjnego obszaru dla prowadzenia biznesu. Sprzedawane tam lokale na rynku pierwotnym stanowiły 92% wszystkich transakcji zanotowanych w tej jednostce, położone były na parterze inwestycji deweloperskich przy ul. Dywizjonu, Galicyjskiej oraz Tomickiego. Dominujący udział inwestycji deweloperskich zauważalny był również na Podgórzu, gdzie stanowił 85% wszystkich transakcji zanotowanych w tej jednostce.
Na przestrzeni ostatnich dziesięciu lat liczba mieszkańców powiatu wielickiego wzrosła o 15 procent. W samej tylko Wieliczce mieszka ponad 23 tys. osób. Miejsce to wybierają głównie krakowianie, poszukujący alternatywy dla stolicy małopolski. Jeśli wierzyć prognozom, do roku 2050 liczba mieszkańców miasta Wieliczka wzrośnie nawet o 35 procent. Miejscowość stanowiąca przede wszystkim atrakcję turystyczną „pod Krakowem”, jako stolica powiatu, przeistacza się w prężnie rozwijające się i atrakcyjne miasto. Trend demograficzny wpływa na zainteresowanie całym powiatem i rosnące zainteresowanie gruntami w powiecie.
Dostępne transakcje nieruchomościami zabudowanymi domami jednorodzinnymi w podmiejskiej strefie Krakowa za rok 2018 wskazująna kontynuację trendu wzrostutego rynku. Trend wzrostowy rozpoczął się od 2012 r. doprowadzając do rekordowej liczby ok. 940 transakcji w 2018 r., co stanowi maksimum od 2003 roku. Wzrost rok do roku wyniósł 18% - większy przyrost liczby transakcji był tylko w latach 2005 i 2006.