Analizy » Analizy

Rynek zabytkowych kamienic w Krakowie

Rok 2014

Krzysztof Bartuś [30.04.2015]

Przedwojenne i zabytkowe centrum Krakowa zabudowane jest kamienicami - piętrowymi budynkami mieszkalnymi dominującymi w miastach od średniowiecza do połowy XX wieku.
Krakowskie kamienice stanowią obecnie ogromny i wyjątkowy zbiór różnych stylów architektonicznych, które powstawały w kolejno po sobie następujących epokach. Poszczególne budynki mają unikatowy charakter i wystrój architektoniczny, a znaczna część z nich wpisana jest do rejestru zabytków w celu ochrony ich artystycznych, kulturowych i historycznych walorów.

Rynek powierzchni biurowych w Krakowie w 2014 r.

Jarosław Czerski [26.11.2014]

Rynek nieruchomości biurowych w Krakowie w 2014 wykazuje tendencje wzrostowe. Ożywienie na rynku trwa już od 2011 r. Siłą napędową są firmy z sektora BPO i IT zarówno nowe jak i te, które rozwijają swoją obecność w Krakowie. 
Zainteresowanie Krakowem potwierdzają międzynarodowe rankingi. W rankingu Tholons Top 100 Outsourcing Destinations Kraków awansował o jedną pozycję na 9 miejsce i jest nadal najwyżej oceniony z miast Europejskich.
Efektem jest wzrost popytu i spadek vacatów. W 2010 r. vacaty osiągnęły poziom 16% by obecnie spaść do 4%. Należy przy tym zauważyć, że spadek utrzymuje się pomimo wzrostu aktywności developerów i oddawaniu nowych inwestycji a także wypełnianiu tych, które we wcześniejszym okresie miały problemy ze znalezieniem klientów z uwagi na słabszą lokalizację. Z uwagi na dużą ilość oddawanej powierzchni należy liczyć się ze wzrostem vacatów w 2015 r.

Popyt i preferencje mieszkaniowe w Krakowie

IV kwartał 2014

Michał Głuszak, Piotr Krochmal [20.11.2014]

Badania popytu mieszkaniowego w Krakowie zostały zrealizowane przez Instytut Analiz Monitor Rynku Nieruchomości mrn.pl, we współpracy ze Stowarzyszeniem Budowniczych Domów i Mieszkań, w czwartym kwartale 2014 r. wśród klientów targów mieszkaniowych w Krakowie. Są to już siódme z kolei badania ankietowe realizowane w Krakowie. Badaniami objęto potencjalnych nabywców mieszkań na rynku pierwotnym (deweloperskim). Przedmiotem badań jest zatem popytowa strona rynku mieszkaniowego.

Rynek pierwotny mieszkań po III kw. 2014

Cenowe status quo

Piotr Krochmal [20.11.2014]

Drugi kwartał z rzędu rośnie podaż mieszkań. Masowy wysyp nowych inwestycji tylko w ostatnim kwartale dostarczył na rynek ponad 2,5 tys. lokali. O równowadze jaka panowała na rynku z początkiem roku, wywołanej masowym pojawieniem się kupujących, zdążyliśmy już zapomnieć, a było to ledwie pół roku temu. Tylko przez chwilę, na początku 2014 r., krakowski pierwotny rynek mieszkań był rynkiem zrównoważonym, tzn. w ofercie deweloperów znajdowało się tyle lokali ile wystarczy do zaspokojenia popytu, bez konieczności rywalizowania o klienta upustami, a nawet pozwala nieznacznie podnieść ceny, które w 2013 r. osiągnęły dno. Na tę chwilę czekała rzesza deweloperów, z zamierzeniami inwestycyjnymi, które niekiedy czekały kilka lat na tak dogodną sytuację. Rynek zalała fala inwestycji. Skutkiem tego wyraźnie wzrosła ilość inwestycji na mapie miasta, a rynek znów wszedł na poziom nadpodaży mieszkań.
W miarę upływu kolejnych kwartałów tego roku spada ilość sprzedawanych mieszkań, ale i tak są to dość dobre wyniki, które spowodują, że ten rok będzie rekordowy w historii miasta pod tym względem.
Obecnie na obszarze miasta znajduje się 186 inwestycji, o 9 więcej niż przed kwartałem.

Rynek pierwotny mieszkań po II kw. 2014

Powrót nadpodaży

Piotr Krochmal [08.09.2014]

Tylko przez chwilę, na początku 2014 r., krakowski pierwotny rynek mieszkań był rynkiem zrównoważonym, tzn. w ofercie deweloperów znajdowało się tyle lokali ile wystarczy do zaspokojenia popytu, bez konieczności rywalizowania o klienta upustami. Było ich też na tyle wystarczająco, że nie wywoływały efektu podwyżek cen, przynajmniej na masową skalę. Czynnikami, które na to wpłynęły, była dobra sprzedaż, która rosła przez cały 2013 r., a jej szczyt przypadł na I kw. 2014 r. oraz stosunkowo mała ilość wprowadzanych do sprzedaży mieszkań, co nie dziwiło – bo ceny w 2013 r. osiągnęły wieloletnie dno. Ale to już za nami. W II kw. br. nastąpił spadek sprzedaży mieszkań z jednoczesną intensyfikacją wprowadzania na rynek nowych inwestycji. Kilku deweloperów zdecydowało się na rozpoczęcie budowy ogromnych, jak na krakowski rynek, osiedli, które będą komercjalizowane przez wiele kolejnych lat w kilku etapach.

Rynek mieszkaniowy - Zakopane

Stabilizacja cen

Marek Suchodół [28.05.2014]

Rok 2013 okazał się rokiem przełomowym  w zakresie sprzedaży przez developerów lokali mieszkalnych na terenie miasta Zakopane. Łączna liczba transakcji dokonanych w 2013 roku wyniosła aż 101 lokali mieszkalnych co w odniesieniu do roku 2012 jest przełomem. Zwiększony popyt i wyraźne ożywienie akurat w tym segmencie rynku mogło być skutkiem uwolnienia przez inwestorów znacznych ilości depozytów zgromadzonych w bankach.  Developerzy, którzy przetrwali bardzo słabe lata 2011 a szczególnie 2012 roku mogą być usatysfakcjonowani wolumenem sprzedaży mieszkań  w 2013 roku, który wyniósł około 50 milionów złotych.

Dobrą informacją jest fakt, iż I kwartał 2014 roku był również bardzo dobry pod kątem sprzedaży mieszkań przez developerów, sprzedano w tym okresie 24 mieszkań na rynku pierwotnym.

6
7
8
9
10
11

Wyszukaj rzeczoznawcę


Poznaj nas

Krzysztof Bartuś Krzysztof Bartuś
Rzeczoznawca majątkowy, analityk i doradca rynku nieruchomości, pośrednik w obrocie nieruchomościami. Członek założyciel Instytutu Analiz Monitor Rynku Nieruchomości. (...) »

Partnerzy Instytutu MRN