Analizy » Analizy

Rynek pierwotny mieszkań po III kw. 2013

Na rynku powiało wiosną

Piotr Krochmal [31.10.2013]

Rynek zaczął zmierzać do równowagi. To dopiero początek ale kierunek jest wyraźny. Powoli wychodzimy z dna cenowego, które swoje minimum osiągnęło wiosną tego roku. Już drugi kwartał z rzędu na rynku jest wyraźnie lepiej. To nie może być przypadek. Sytuacja na rynku się klaruje, a ożywienie, choć powolne, jest jednak wyraźnie zauważalne. Poprawa następuje także w otoczce okołorynkowej. Poza wchodzącym w przyszłym roku w życie programem MdM, do Sejmu wpłynęły kolejne poselskie projekty ustaw – o odwróconym kredycie hipotecznym oraz o kasach oszczędnościowo-budowlanych (wspieranie przez państwo długoterminowego oszczędzania na cele mieszkaniowe). Jeżeli te projekty wejdą w życie, będą stanowić fundament trwałego wzrostu rynku mieszkaniowego w Polsce.

Rynek pierwotny domów jednorodzinnych w Krakowie

Magdalena Biel [04.09.2013]

W 2012 roku zanotowano wzrost ilości sprzedanych domów jednorodzinnych na rynku pierwotnym w stosunku do lat poprzednich. Ta zmiana może wiązać się ze spadkiem cen zarówno całych budynków jak i cen w przeliczeniu na powierzchnię użytkową, co spowodowało, że domy o niewielkich powierzchniach stały się konkurencyjne dla dużych mieszkań.
W 2012 r. pomimo kryzysu na rynku nieruchomości nastąpił wzrost wolumenu obrotów przy wzroście ilości transakcji w stosunku do roku poprzedniego. W 2011 r. zanotowano 78 transakcji, natomiast w 2012 r. ilość transakcji wyniosła 87, przy wzroście obrotów z 49,5 mln zł do 54,8 mln zł. Po niewielkim wzroście obrotów w 2011 r. w stosunku do roku 2010, rok 2012 przyniósł wzrost obrotów na poziomie 10 %. Pierwszy kwartał roku 2013 nie zapowiada jednak optymistycznych danych dla deweloperów, jeśli chodzi o ilość transakcji i obroty na rynku domów, chociaż ożywienie na rynku mieszkań w drugim kwartale 2013 roku może być światełkiem dla analizowanego rynku.

Rynek pierwotny mieszkań po II kw. 2013

Taniej już nie będzie?

Piotr Krochmal [11.07.2013]

Jeśli ktoś sądził, że ograniczenia jakie wprowadziła ustawa „deweloperska” spowodują zmniejszenie ilości inwestycji – był w błędzie. Na rynek, mimo kryzysu, sukcesywnie wprowadzane są kolejne inwestycje, których rynek nie jest w stanie wchłonąć, więc ciągle daleka droga do jego zrównoważenia. Jedno co wydaje się coraz pewniejsze, to że osiągnęliśmy pułap dna cenowego obecnego kryzysu. Mieszkania przestały tanieć, mimo że wydłużył się czas sprzedaży poszczególnych projektów. Pojawili się też pierwsi deweloperzy, którzy zamierzają sondować inne formy sprzedaży, jak choćby leasing. O obniżaniu cen myśli już niewielu, choć część jeszcze to robi. Większość inwestorów nie ma takich możliwości, gdyż musieliby się pogodzić ze stratą na projektach, które realizują. Wolą czekać. Zwłaszcza, że po pierwszym kwartale rynek się nieco ożywił, co jest zresztą naturalną i cykliczną prawidłowością. Kryzys wyłonił kilku liderów sprzedaży, którzy mimo trudnego okresu, radzą sobie całkiem nieźle.

Wrocławski wtórny rynek mieszkaniowy

Jednak kryzys

Krzysztof Hojka [09.07.2013]

Analizą objęte zostały wszystkie transakcje sprzedaży mieszkań hipotecznych w obrocie wtórnym na terenie Wrocławia i przyległych do niego gmin Długołęka, Czernica, Siechnice, Żórawina, Kobierzyce, Kąty Wrocławskie, Miękinia, Oborniki Śląskie i Wisznia Mała.
Transakcje mieszkaniami spółdzielczymi zostały zebrane ze zdecydowanej większości spółdzielni wrocławskich,
z pominięciem niektórych spółdzielni małych, w skład których wchodzi kilkunastu, kilkudziesięciu członków. Niepełne dane dotyczą również kilku spółdzielni stwarzających szczególne utrudnienia w udostępnianiu danych transakcyjnych.
Szczegółowe badanie transakcji w poszczególnych obrębach przeprowadzono w ciągu dwóch lat: 2011 i 2012. Analizę trendu zmian cen średnich przeprowadzono na podstawie transakcji z lat 2006 - 2012 oraz dwóch miesięcy roku 2013.

Rynek mieszkaniowy 2013 - Zakopane/ Kościelisko

Czy będzie gorzej?

Marek Suchodół [17.05.2013]

Od kilku lat obserwuje się znaczny spadek sprzedaży na rynku pierwotnym lokali mieszkalnych na terenie Podhala jednakże rok 2013 będzie rokiem szczególnym pod tym względem. W pierwszym kwartale 2013 roku deweloperzy na terenie Zakopanego sprzedali  zaledwie osiem lokali  mieszkalnych co jest bardzo złym prognostykiem na cały 2013 rok.
W 2012 roku dokonano tylko 51 transakcji lokalami mieszkalnymi na terenie Zakopanego  w segmencie rynku pierwotnego co świadczy o spadku popytu na takie lokale aż o 40 % w stosunku do roku 2011, nie wspominając już o latach 2009 i 2010.

Rynek pierwotny mieszkań w Krakowie

Po I kw. 2013 roku

Piotr Krochmal [16.05.2013]

Rynek deweloperski nie zwalnia mimo że dzieje się na nim coraz gorzej. Ceny nadal idą w dół, mimo to spada ilość sprzedawanych mieszkań, ale wszyscy uczestnicy rynku mają świadomość, że zbliżamy się do twardego cenowego dna. Blisko co trzeci deweloper nie sprzedał w I kwartale ani jednego mieszkania, gdyż nie mógł pozwolić sobie na dalsze obniżki cen. A z każdym obniżeniem średniej ceny spada ilość firm sprzedających mieszkania. Do tych sprzedających należą Ci, którzy założyli w swych planach większy margines cenowy - im wiedzie się całkiem nieźle, gdyż przy słabości konkurencji sprzedaż niejednokrotnie wzrasta. Na rynek zaczęli napływać klienci, którzy czekali na ten poziom cen 7 lat (cenowo jesteśmy obecnie na poziomie 2006 roku).

5
6
7
8
9
10

Wyszukaj rzeczoznawcę


Poznaj nas

Ewelina Wójciak Ewelina Wójciak
Rzeczoznawca Majątkowy, analityk i doradca rynku nieruchomości. Biegły sądowy z zakresu wycen nieruchomości. Z rynkiem nieruchomości związana od 2007 r. Właścicielka (...) »

Partnerzy Instytutu MRN