Analizy » Analizy

IV kwartał 2015 na krakowskim rynku mieszkaniowym

Piotr Krochmal [15.03.2016]

Szczyt boomu inwestycyjnego wydaje się być za nami. Deweloperzy ograniczyli w drugiej połowie 2015 r. zaangażowanie w nowe projekty. Było ich ilościowo 27% mniej niż w pierwszej połowie roku. To ochłodzenie zostało wymuszone ogromną nadpodażą, która w poprzednim kwartale zbliżyła się do 10 tys. mieszkań będących w ofercie. Stabilność rynku została zachwiana, a odbiło się to na cenach mieszkań. Jednak bardzo dobra sprzedaż z końca roku, zniwelowała spadki cen, i nie okazały się one problemem dla dobrego funkcjonowania firm deweloperskich. Bezwzględna konkurencja wywołana nawisem podażowym ostudziła głowy kolejnym inwestującym na rynku deweloperskim, choć ta mniejsza aktywność może też wynikać z miesięcy zimowych, w których z reguły rozpoczyna się mniej nowych inwestycji.

Nieruchomości 2015 rok

Zakopane, Kościelisko, Poronin, Biały Dunajec, Bukowina Tatrzańska - czas podjąć decyzje!

Marek Suchodół [05.02.2016]

Na Podhalu w 2015 roku panowało delikatne ożywienie na rynku nieruchomości. Niniejsza analiza stanowi podsumowanie liczby dokonanych transakcji oraz średnich cen rynkowych nieruchomości w trzech pierw-szych kwartałach 2015 roku w zakresie gruntów budowlanych, budynków mieszkalnych oraz lokali mieszkalnych na rynku pierwotnym i wtórnym na terenie gmin wchodzących w skład powiatu tatrzańskiego.
Rok 2015 okazał się bardzo dobrym rokiem pod względem sprzedaży mieszkań zarówno na rynku pierwotnym jak i wtórnym na terenie Zakopanego i Kościeliska. Odnotowano zbliżoną liczbę transakcji mieszkaniami zarówno  na rynku pierwotnym jak i wtórnym, która kształtowała się na poziomie około 60 transakcji w Zakopanem i około 20 transakcji w Kościelisku (w trzech pierwszych kwartałach 2105 roku) w każdym segmencie rynku.

III kwartał 2015 na rynku mieszkaniowym

Kumulacja oferty

Piotr Krochmal [19.01.2016]

Po rekordowych dwu pierwszych kwartałach 2015 r., kiedy na krakowski rynek weszło łącznie 53 inwestycje wielomieszkaniowe, III kwartał wyraźnie od nich odstaje. Zanotowano wejście o ok. 30% mniej inwestycji niż średnia z pierwszych dwu kwartałów i jest już mało prawdopodobne aby ten rok był rekordowy w ilości rozpoczętych inwestycji wielorodzinnych. To ochłodzenie było konieczne dla stabilności rynku, gdyż pompowanie kolejnych inwestycji, przy tak dużej nadpodaży, mogłoby się dla niego źle skończyć. Deweloperzy od kilku kwartałów dostarczali więcej mieszkań niż rynek mógł wchłonąć, mimo całkiem dobrej sprzedaży. Nawis podażowy osiągnął już poziom zenitu, wymuszający bezwzględną konkurencję. Stąd festiwal promocji jaki przewija się w reklamach jest bardzo bogaty.

II kw. 2015 na rynku pierwotnym mieszkań w Krakowie

Przegrzanie rynku, czas na wyprzedaże

Piotr Krochmal [17.09.2015]

W I połowie 2015 r. na krakowski rynek weszło 53 inwestycje wielomieszkaniowe. W okresie ostatnich 5-ciu lat tylko okres tzw. „cudu statystycznego” (przed wejściem w życie ustawy deweloperskiej) był bardziej obfity, jednak sztucznie wywołany. Obecnie nic podobnego nie stymuluje rynku, więc możemy to uznać za bezpretensjonalny rekord ostatniej 5-cio latki na krakowskim rynku deweloperskim.

Niewątpliwie przyczyniła się do tego zeszłoroczna, rekordowa sprzedaż mieszkań, która rozbudziła apetyty na kolejne realizacje. Ale rekordy się kiedyś kończą, i dane o tegorocznej sprzedaży najwyraźniej pokazują, że wynik z poprzedniego roku nie będzie pobity, choć sprzedaż jest na stosunkowo dobrym poziomie i o zapaści, póki co nie ma mowy. Nie rekompensuje to jednak rekordowego napływu mieszkań dość szybko powiększających nawis podażowy, który osiągnął już poziom wymuszający bezwzględną konkurencję. Stąd festiwal promocji jaki przewija się w reklamach jest bardzo bogaty. Jednocześnie jest w czym wybierać i wreszcie można głębiej ponegocjować, bo dość długi czas ceny stały w miejscu jak zamurowane.

Analiza nieruchomości gruntowych na terenie powiatu krakowskiego

Ewelina Wójciak [16.06.2015]

Kolejny rok za nami, kolejne podsumowania, kolejne analizy. W odróżnieniu do poprzednich lat, w 2014 roku, na rynku nieruchomości gruntowych powiatu krakowskiego, widoczny jest wzrost ilości transakcji. Powyższe nie oznacza jednak zmiany koniunktury. Czekając na metamorfozę musimy uzbroić się w cierpliwość. Rynek nieruchomości gruntowych powiatu krakowskiego, żółwim tempem, przechodzi z fazy depresji w fazę ożywienia.

Rynek mieszkaniowy 2015 - Zakopane

Stabilizacja cen

Marek Suchodół [21.05.2015]

Niestety rok 2014 nie okazał się już tak dobry jak rok 2013 na co wskazuje mniejsza liczba transakcji jak również znaczny spadek obrotu w zakresie lokali na rynku pierwotnym.
Pierwszy kwartał 2015 roku rozpoczął się całkiem przyzwoicie w aspekcie liczby transakcji oraz wolumenu oraz rewelacyjnie pod kątem średniej ceny rynkowej 1 m kw. lokali mieszkalnych na rynku pierwotnym, która wystrzeliła do poziomu prawie 9 500 zł/m kw. pow. uż.. Tak wysoki poziom może być podyktowany znaczną podażą lokali w ścisłym centrum Zakopanego gdzie ceny jednostkowe praktycznie nie schodzą poniżej
10 000 zł/m kw. (Grunwaldzka, Zająca, Piłsudskiego, Sienkiewicza, Kościeliska).

5
6
7
8
9
10

Wyszukaj rzeczoznawcę


Poznaj nas

Maciej Grabowski Maciej Grabowski
Rzeczoznawca Majątkowy, analityk i doradca rynku nieruchomości. Członek założyciel Instytutu Analiz Monitor Rynku Nieruchomości, członek Komisji Opiniującej (...) »

Partnerzy Instytutu MRN