Analizy » Analizy

Tendencje do zmian w ruchu budowlanym w Krakowie

Sylwia Musiał, Monika Musiał - Malagó [27.03.2014]

Informacje o wydawanych pozwoleniach na budowę obiektów budowlanych, gromadzone przez  Wydział Architektury i Urbanistyki Urzędu Miasta Krakowa, pozwalają na określenie tendencji zachodzących w ruchu budowlanym na terenie miasta Krakowa. W oparciu o zgromadzone statystyki, zawarto porównanie danych dotyczących ruchu budowlanego w ostatnim dziesięcioleciu. Szczególnej analizie poddano dane z 2012 roku. Na podstawie zgromadzonych danych dotyczących rodzaju inwestycji dokonano ich podziału na cztery kategorie: budynki jednorodzinne, budynki wielorodzinne i zespoły mieszkaniowe, obiekty usług komercyjnych oraz obiekty przemysłowe.

Popyt i preferencje mieszkaniowe w Krakowie

IV kwartał 2013

Piotr Krochmal, Michał Głuszak [11.02.2014]

Badania popytu mieszkaniowego w Krakowie zostały zrealizowane przez Instytut Analiz Monitor Rynku Nieruchomości mrn.pl, we współpracy ze Stowarzyszeniem Budowniczych Domów i Mieszkań w czwartym kwartale 2013 r. wśród klientów targów mieszkaniowych w Krakowie w Centrum Targowym Chemobudowy przy ul. Klimeckiego 1. Są to już szóste z kolei badania ankietowe realizowane w Krakowie. Poprzednie edycje przeprowadzono na tych samych targach – odpowiednio w 2008, 2009, 2010, 2011 oraz 2012 roku. Przedmiotem badań byli potencjalni nabywcy mieszkań na rynku pierwotnym (deweloperskim), a zatem strona popytowa rynku.

Popyt i preferencje mieszkaniowe we Wrocławiu

IV kwartał 2013

Katarzyna Puterko, Michał Głuszak [11.02.2014]

Badania popytu mieszkaniowego we Wrocławiu zostały zrealizowane przez Instytut Analiz Monitor Rynku Nieruchomości mrn.pl, we współpracy z firmą redNet Media sp. z o.o. w czwartym kwartale 2013 r. wśród klientów targów mieszkaniowych we Wrocławiu. Są to już czwarte z kolei badania ankietowe realizowane we Wrocławiu. Poprzednie trzy edycje przeprowadzono na tych samych targach – odpowiednio w 2010 oraz 2011 oraz 2012 roku. Przedmiotem poprzednich jak i obecnych badań byli potencjalni nabywcy mieszkań na rynku pierwotnym (deweloperskim), a zatem strona popytowa rynku.

Rynek pierwotny mieszkań w Krakowie po IV kw. 2013

Są powody do optymizmu

Piotr Krochmal [24.01.2014]

Rok 2013 za nami. Zapaść na jego początku i wyraźne ożywienie w drugiej połowie, każe nam zapamiętać go jako rok przełomowy. To w jego trakcie na rynku mieszkań najwyraźniej skupiły się oznaki kryzysu makroekonomicznego oraz zaostrzyło się oddziaływanie efektów wprowadzenia rok wcześniej ustawy deweloperskiej. Brak wsparcia rynku pierwotnego jakimkolwiek programem rządowym, też dał mu się mocno we znaki. To wszystko wpłynęło na ilość sprzedanych mieszkań, która była najgorsza na przestrzeni ostatnich kilku lat, i mimo dobrej końcówki roku, rynek nie był w stanie nadrobić niewielkiej sprzedaży z jego początku. Ale to już za nami.

Rynek gruntów budowlanych

Powiat tatrzański

Marek Suchodół [06.11.2013]

Powiat tatrzański o powierzchni 472 km kw., w którym mieszka blisko 65,3 tys. osób, obejmuje łącznie 5 gmin. W jego skład wchodzą: 1 gmina miejska oraz 4 gminy wiejskie. Sąsiaduje on od strony północnej z powiatem: nowotarskim, natomiast od strony wschodniej, południowej i zachodniej stanowi granicę państwa ze Słowacją. Dzięki swojemu bardzo atrakcyjnemu położeniu geograficznemu u podnóża Tatr – powiat stanowi bardzo interesujący obszar turystyczny o dużych walorach przyrodniczo – kulturowych.

Rynek pierwotny mieszkań po III kw. 2013

Na rynku powiało wiosną

Piotr Krochmal [31.10.2013]

Rynek zaczął zmierzać do równowagi. To dopiero początek ale kierunek jest wyraźny. Powoli wychodzimy z dna cenowego, które swoje minimum osiągnęło wiosną tego roku. Już drugi kwartał z rzędu na rynku jest wyraźnie lepiej. To nie może być przypadek. Sytuacja na rynku się klaruje, a ożywienie, choć powolne, jest jednak wyraźnie zauważalne. Poprawa następuje także w otoczce okołorynkowej. Poza wchodzącym w przyszłym roku w życie programem MdM, do Sejmu wpłynęły kolejne poselskie projekty ustaw – o odwróconym kredycie hipotecznym oraz o kasach oszczędnościowo-budowlanych (wspieranie przez państwo długoterminowego oszczędzania na cele mieszkaniowe). Jeżeli te projekty wejdą w życie, będą stanowić fundament trwałego wzrostu rynku mieszkaniowego w Polsce.

4
5
6
7
8
9

Wyszukaj rzeczoznawcę


Poznaj nas

Krzysztof Bartuś Krzysztof Bartuś
Rzeczoznawca majątkowy, analityk i doradca rynku nieruchomości, pośrednik w obrocie nieruchomościami. Członek założyciel Instytutu Analiz Monitor Rynku Nieruchomości. (...) »

Partnerzy Instytutu MRN