Analizy » Analizy

II kw. 2015 na rynku pierwotnym mieszkań w Krakowie

Przegrzanie rynku, czas na wyprzedaże

Piotr Krochmal [17.09.2015]

W I połowie 2015 r. na krakowski rynek weszło 53 inwestycje wielomieszkaniowe. W okresie ostatnich 5-ciu lat tylko okres tzw. „cudu statystycznego” (przed wejściem w życie ustawy deweloperskiej) był bardziej obfity, jednak sztucznie wywołany. Obecnie nic podobnego nie stymuluje rynku, więc możemy to uznać za bezpretensjonalny rekord ostatniej 5-cio latki na krakowskim rynku deweloperskim.

Niewątpliwie przyczyniła się do tego zeszłoroczna, rekordowa sprzedaż mieszkań, która rozbudziła apetyty na kolejne realizacje. Ale rekordy się kiedyś kończą, i dane o tegorocznej sprzedaży najwyraźniej pokazują, że wynik z poprzedniego roku nie będzie pobity, choć sprzedaż jest na stosunkowo dobrym poziomie i o zapaści, póki co nie ma mowy. Nie rekompensuje to jednak rekordowego napływu mieszkań dość szybko powiększających nawis podażowy, który osiągnął już poziom wymuszający bezwzględną konkurencję. Stąd festiwal promocji jaki przewija się w reklamach jest bardzo bogaty. Jednocześnie jest w czym wybierać i wreszcie można głębiej ponegocjować, bo dość długi czas ceny stały w miejscu jak zamurowane.

Analiza nieruchomości gruntowych na terenie powiatu krakowskiego

Ewelina Wójciak [16.06.2015]

Kolejny rok za nami, kolejne podsumowania, kolejne analizy. W odróżnieniu do poprzednich lat, w 2014 roku, na rynku nieruchomości gruntowych powiatu krakowskiego, widoczny jest wzrost ilości transakcji. Powyższe nie oznacza jednak zmiany koniunktury. Czekając na metamorfozę musimy uzbroić się w cierpliwość. Rynek nieruchomości gruntowych powiatu krakowskiego, żółwim tempem, przechodzi z fazy depresji w fazę ożywienia.

Rynek mieszkaniowy 2015 - Zakopane

Stabilizacja cen

Marek Suchodół [21.05.2015]

Niestety rok 2014 nie okazał się już tak dobry jak rok 2013 na co wskazuje mniejsza liczba transakcji jak również znaczny spadek obrotu w zakresie lokali na rynku pierwotnym.
Pierwszy kwartał 2015 roku rozpoczął się całkiem przyzwoicie w aspekcie liczby transakcji oraz wolumenu oraz rewelacyjnie pod kątem średniej ceny rynkowej 1 m kw. lokali mieszkalnych na rynku pierwotnym, która wystrzeliła do poziomu prawie 9 500 zł/m kw. pow. uż.. Tak wysoki poziom może być podyktowany znaczną podażą lokali w ścisłym centrum Zakopanego gdzie ceny jednostkowe praktycznie nie schodzą poniżej
10 000 zł/m kw. (Grunwaldzka, Zająca, Piłsudskiego, Sienkiewicza, Kościeliska).

Rynek zabytkowych kamienic w Krakowie

Rok 2014

Krzysztof Bartuś [30.04.2015]

Przedwojenne i zabytkowe centrum Krakowa zabudowane jest kamienicami - piętrowymi budynkami mieszkalnymi dominującymi w miastach od średniowiecza do połowy XX wieku.
Krakowskie kamienice stanowią obecnie ogromny i wyjątkowy zbiór różnych stylów architektonicznych, które powstawały w kolejno po sobie następujących epokach. Poszczególne budynki mają unikatowy charakter i wystrój architektoniczny, a znaczna część z nich wpisana jest do rejestru zabytków w celu ochrony ich artystycznych, kulturowych i historycznych walorów.

Rynek powierzchni biurowych w Krakowie w 2014 r.

Jarosław Czerski [26.11.2014]

Rynek nieruchomości biurowych w Krakowie w 2014 wykazuje tendencje wzrostowe. Ożywienie na rynku trwa już od 2011 r. Siłą napędową są firmy z sektora BPO i IT zarówno nowe jak i te, które rozwijają swoją obecność w Krakowie. 
Zainteresowanie Krakowem potwierdzają międzynarodowe rankingi. W rankingu Tholons Top 100 Outsourcing Destinations Kraków awansował o jedną pozycję na 9 miejsce i jest nadal najwyżej oceniony z miast Europejskich.
Efektem jest wzrost popytu i spadek vacatów. W 2010 r. vacaty osiągnęły poziom 16% by obecnie spaść do 4%. Należy przy tym zauważyć, że spadek utrzymuje się pomimo wzrostu aktywności developerów i oddawaniu nowych inwestycji a także wypełnianiu tych, które we wcześniejszym okresie miały problemy ze znalezieniem klientów z uwagi na słabszą lokalizację. Z uwagi na dużą ilość oddawanej powierzchni należy liczyć się ze wzrostem vacatów w 2015 r.

Popyt i preferencje mieszkaniowe w Krakowie

IV kwartał 2014

Michał Głuszak, Piotr Krochmal [20.11.2014]

Badania popytu mieszkaniowego w Krakowie zostały zrealizowane przez Instytut Analiz Monitor Rynku Nieruchomości mrn.pl, we współpracy ze Stowarzyszeniem Budowniczych Domów i Mieszkań, w czwartym kwartale 2014 r. wśród klientów targów mieszkaniowych w Krakowie. Są to już siódme z kolei badania ankietowe realizowane w Krakowie. Badaniami objęto potencjalnych nabywców mieszkań na rynku pierwotnym (deweloperskim). Przedmiotem badań jest zatem popytowa strona rynku mieszkaniowego.

4
5
6
7
8
9

Wyszukaj rzeczoznawcę


Poznaj nas

Marek Suchodół Marek Suchodół
Rzeczoznawca Majątkowy, doradca w zakresie inwestycji, analityk na rynku nieruchomości. Związany szczególnie z podhalańskim rynkiem nieruchomości od 1999 roku, (...) »

Partnerzy Instytutu MRN