Analizy » Analizy

Analiza nieruchomości gruntowych na terenie powiatu krakowskiego

Ewelina Wójciak [16.06.2015]

Kolejny rok za nami, kolejne podsumowania, kolejne analizy. W odróżnieniu do poprzednich lat, w 2014 roku, na rynku nieruchomości gruntowych powiatu krakowskiego, widoczny jest wzrost ilości transakcji. Powyższe nie oznacza jednak zmiany koniunktury. Czekając na metamorfozę musimy uzbroić się w cierpliwość. Rynek nieruchomości gruntowych powiatu krakowskiego, żółwim tempem, przechodzi z fazy depresji w fazę ożywienia.

Rynek mieszkaniowy 2015 - Zakopane

Stabilizacja cen

Marek Suchodół [21.05.2015]

Niestety rok 2014 nie okazał się już tak dobry jak rok 2013 na co wskazuje mniejsza liczba transakcji jak również znaczny spadek obrotu w zakresie lokali na rynku pierwotnym.
Pierwszy kwartał 2015 roku rozpoczął się całkiem przyzwoicie w aspekcie liczby transakcji oraz wolumenu oraz rewelacyjnie pod kątem średniej ceny rynkowej 1 m kw. lokali mieszkalnych na rynku pierwotnym, która wystrzeliła do poziomu prawie 9 500 zł/m kw. pow. uż.. Tak wysoki poziom może być podyktowany znaczną podażą lokali w ścisłym centrum Zakopanego gdzie ceny jednostkowe praktycznie nie schodzą poniżej
10 000 zł/m kw. (Grunwaldzka, Zająca, Piłsudskiego, Sienkiewicza, Kościeliska).

Rynek zabytkowych kamienic w Krakowie

Rok 2014

Krzysztof Bartuś [30.04.2015]

Przedwojenne i zabytkowe centrum Krakowa zabudowane jest kamienicami - piętrowymi budynkami mieszkalnymi dominującymi w miastach od średniowiecza do połowy XX wieku.
Krakowskie kamienice stanowią obecnie ogromny i wyjątkowy zbiór różnych stylów architektonicznych, które powstawały w kolejno po sobie następujących epokach. Poszczególne budynki mają unikatowy charakter i wystrój architektoniczny, a znaczna część z nich wpisana jest do rejestru zabytków w celu ochrony ich artystycznych, kulturowych i historycznych walorów.

Rynek powierzchni biurowych w Krakowie w 2014 r.

Jarosław Czerski [26.11.2014]

Rynek nieruchomości biurowych w Krakowie w 2014 wykazuje tendencje wzrostowe. Ożywienie na rynku trwa już od 2011 r. Siłą napędową są firmy z sektora BPO i IT zarówno nowe jak i te, które rozwijają swoją obecność w Krakowie. 
Zainteresowanie Krakowem potwierdzają międzynarodowe rankingi. W rankingu Tholons Top 100 Outsourcing Destinations Kraków awansował o jedną pozycję na 9 miejsce i jest nadal najwyżej oceniony z miast Europejskich.
Efektem jest wzrost popytu i spadek vacatów. W 2010 r. vacaty osiągnęły poziom 16% by obecnie spaść do 4%. Należy przy tym zauważyć, że spadek utrzymuje się pomimo wzrostu aktywności developerów i oddawaniu nowych inwestycji a także wypełnianiu tych, które we wcześniejszym okresie miały problemy ze znalezieniem klientów z uwagi na słabszą lokalizację. Z uwagi na dużą ilość oddawanej powierzchni należy liczyć się ze wzrostem vacatów w 2015 r.

Popyt i preferencje mieszkaniowe w Krakowie

IV kwartał 2014

Michał Głuszak, Piotr Krochmal [20.11.2014]

Badania popytu mieszkaniowego w Krakowie zostały zrealizowane przez Instytut Analiz Monitor Rynku Nieruchomości mrn.pl, we współpracy ze Stowarzyszeniem Budowniczych Domów i Mieszkań, w czwartym kwartale 2014 r. wśród klientów targów mieszkaniowych w Krakowie. Są to już siódme z kolei badania ankietowe realizowane w Krakowie. Badaniami objęto potencjalnych nabywców mieszkań na rynku pierwotnym (deweloperskim). Przedmiotem badań jest zatem popytowa strona rynku mieszkaniowego.

Rynek pierwotny mieszkań po III kw. 2014

Cenowe status quo

Piotr Krochmal [20.11.2014]

Drugi kwartał z rzędu rośnie podaż mieszkań. Masowy wysyp nowych inwestycji tylko w ostatnim kwartale dostarczył na rynek ponad 2,5 tys. lokali. O równowadze jaka panowała na rynku z początkiem roku, wywołanej masowym pojawieniem się kupujących, zdążyliśmy już zapomnieć, a było to ledwie pół roku temu. Tylko przez chwilę, na początku 2014 r., krakowski pierwotny rynek mieszkań był rynkiem zrównoważonym, tzn. w ofercie deweloperów znajdowało się tyle lokali ile wystarczy do zaspokojenia popytu, bez konieczności rywalizowania o klienta upustami, a nawet pozwala nieznacznie podnieść ceny, które w 2013 r. osiągnęły dno. Na tę chwilę czekała rzesza deweloperów, z zamierzeniami inwestycyjnymi, które niekiedy czekały kilka lat na tak dogodną sytuację. Rynek zalała fala inwestycji. Skutkiem tego wyraźnie wzrosła ilość inwestycji na mapie miasta, a rynek znów wszedł na poziom nadpodaży mieszkań.
W miarę upływu kolejnych kwartałów tego roku spada ilość sprzedawanych mieszkań, ale i tak są to dość dobre wyniki, które spowodują, że ten rok będzie rekordowy w historii miasta pod tym względem.
Obecnie na obszarze miasta znajduje się 186 inwestycji, o 9 więcej niż przed kwartałem.

3
4
5
6
7
8

Wyszukaj rzeczoznawcę


Poznaj nas

Ewelina Wójciak Ewelina Wójciak
Rzeczoznawca Majątkowy, analityk i doradca rynku nieruchomości. Biegły sądowy z zakresu wycen nieruchomości. Z rynkiem nieruchomości związana od 2007 r. Właścicielka (...) »

Partnerzy Instytutu MRN