Analizy » Analizy

Zakopane - nieruchomości - podsumowanie 2018 roku

Kulminacja cen - kupować czy czekać?

Marek Suchodół [09.09.2019]

2018 rok stał się rokiem przełomowym pod względem ilości rozpoczętych inwestycji i wydanych pozwoleń na budowę. Na terenie miasta Zakopane aktualnie realizowana jest duża liczba nowych inwestycji związanych z budową budynków mieszkalnych jednorodzinnych, wielorodzinnych, usługowych z apartamentami na sprzedaż oraz budynków pensjonatowych. Z uwagi na przewagę popytu nad podażą na rynku usług budowlanych wyraźne są trudności z pozyskaniem wykonawców poszczególnych inwestycji, przez co procesy inwestycyjne ulegają wydłużeniu generując coraz większe koszty. Do wzrostu kosztów dokładają się znaczące wzrosty cen materiałów i usług budowlanych. Pociąga to za sobą wzrost cen nieruchomości w szczególności lokali mieszkalnych i apartamentów turystycznych na rynku pierwotnym, a to z kolei wpływa na wzrost cen na rynku wtórnym oraz wzrosty cen gruntów.

Rynek zabytkowych kamienic w Krakowie w 2018 r.

Kontynuacja hossy

Krzysztof Bartuś [05.08.2019]
Rynek nieruchomości zabudowanych w przedwojennych granicach Krakowa to przede wszystkim kamienice mieszczańskie. Są to przedwojenne a nawet średniowieczne budynki o charakterze zabytkowym i dominującej funkcji mieszkalnej. Kamienice wyróżniają się bogactwem stylów architektonicznych a także swoją oryginalnością elewacji, wystroju i historii.
Krakowskie kamienice tworzą zespoły urbanistyczne skoncentrowane w najstarszych częściach Śródmieścia, Krowodrzy i Podgórza. Centrum Krakowa stanowi zabudowane zabytkowymi kamienicami Stare Miasto otoczone obecnie Plantami, a dawniej średniowiecznymi murami obronnymi. Jest to najdroższa i najbardziej atrakcyjna część miasta, z najwyższymi cenami i przychodami z handlu, usług turystycznych i gastronomii.

Rynek powierzchni biurowych w Krakowie

I kwartał 2019

Jarosław Czerski [19.04.2019]

Rynek nieruchomości biurowych w Krakowie w 2018 kontynuuje silne tendencje wzrostowe z lat 2016 i 2017. Rynek biurowców w Krakowie zwiększył aktywność na niespotykaną do tej pory skalę co przekłada się na ilość zrealizowanych inwestycji oraz ilość realizacji w toku. Ożywienie na rynku trwało już od 2011 r. Siłą napędową są firmy z sektora BPO i IT zarówno nowe jak i te, które rozwijają swoją obecność w Krakowie.
Zainteresowanie Krakowem potwierdzają międzynarodowe rankingi. W rankingu Tholons Top 100 Outsourcing Destinations Kraków awansował w 2018 r. na 6 pozycję i jest najwyżej notowanym miastem
w Europie.

Popyt i preferencje mieszkaniowe w Krakowie 2019

Badania ankietowe

Michał Głuszak, Piotr Krochmal [08.04.2019]

Jedenaste już badania popytu mieszkaniowego w Krakowie zostały zrealizowane przez Instytut Analiz Monitor Rynku Nieruchomości mrn.pl, we współpracy ze Stowarzyszeniem Budowniczych Domów i Mieszkań w czwartym kwartale 2018 r. wśród klientów targów mieszkaniowych w Krakowie. Badaniami objęto potencjalnych nabywców mieszkań na rynku pierwotnym (deweloperskim). Przedmiotem badań jest zatem popytowa strona rynku mieszkaniowego.

W raporcie można znaleźć odpowiedź na pytania:
- kim są potencjalni nabywcy mieszkań?
- na jakie mieszkania jest obecnie największy popyt?
- jakie są najważniejsze kryteria wyboru mieszkania na rynku pierwotnym?
- jakie czynniki odstraszają od wyboru konkretnej inwestycji?
- które lokalizacje w Krakowie cieszą się największym powodzeniem?
- jak zmieniał się popyt mieszkaniowy w ostatnich latach?
- jakie są prognozy potencjalnych nabywców na najbliższy rok i co z tego wynika dla popytu mieszkaniowego?

Skawina - rynek lokali mieszkalnych

Jarosław Zygmunt [21.01.2019]
Skawina - miasto położone w południowej części Polski, w województwie Małopolskim, kilkanaście kilometrów na południowy - zachód od centrum Krakowa. Stanowi jeden z pięciu, miejsko - wiejskich, ośrodków powiatu krakowskiego.
Niechlubną sławę Skawinie przyniosły duże zakłady przemysłowe, które skutecznie zanieczyszczały środowisko. Oczywiście chodzi o dawną Hutę Aluminium i Elektrownię Skawina oraz Hutę Szkła i Zakład Produkcji Materiałów Budowlanych Prefabet powstałe w połowie lat 50-tych XX wieku. Aktualnie, w najmniej zmienionej formie funkcjonuje elektrownia, natomiast pozostałe zakłady po sprywatyzowaniu, przetrwały głównie w pamięci mieszkańców.
Ale czy nadal jest tak źle? Czy rzeczywiście Skawina jest negatywnie postrzegana?

Zakopane - kosmiczne ceny na rynku mieszkaniowym

Marek Suchodół [05.07.2018]

Podsumowanie roku 2017 jest bardzo zaskakujące. Na rynku deweloperskim praktycznie sprzedano wszystko co było do sprzedania - i tak jak to było do przewidzenia rynek uzupełnił braki podażowe z rynku wtórnego. Do końca roku panowało znaczne ożywienie, schodziło praktycznie wszystko co pojawiło się na rynku co w konsekwencji spowodowało znaczne wzrosty cen.

Powoli ruszają nowe inwestycje deweloperskie na lokalnym rynku Zakopanego. Z uwagi na długotrwałe procesy inwestycyjne, ograniczenia w zakresie pozyskania firm budowlanych realizujących inwestycje oraz znaczne wzrosty cen materiałów budowlanych i usług, procesy inwestycyjne ulegają wydłużeniu generując coraz większe koszty. Wszystkie te aspekty przekładają się na ceny rynkowe nieruchomości w szczególności lokali mieszkalnych.

1
2
3
4
5
6

Wyszukaj rzeczoznawcę


Poznaj nas

Ewelina Wójciak Ewelina Wójciak
Rzeczoznawca Majątkowy, analityk i doradca rynku nieruchomości. Biegły sądowy z zakresu wycen nieruchomości. Z rynkiem nieruchomości związana od 2007 r. Właścicielka (...) »

Partnerzy Instytutu MRN