Analizy » Analizy

Skawina - rynek lokali mieszkalnych

Jarosław Zygmunt [18.03.2021]

W latach 2017-2020, na rynku wtórnym w Skawinie, sprzedano 300 mieszkań za łączną kwotę 6,5 mln złotych. Średnio, rocznie zmieniali się właściciele ok. 70 lokali. Zaznaczyć jednak należy, iż w tym samym okresie – równolegle, obroty na rynku pierwotnym sięgnęły niemal 12 mln złotych, a wolumen transakcji przekroczył 460 mieszkań.

Rynek zabytkowych kamienic w Krakowie w 2019 roku

Rok rekordowych cen

Krzysztof Bartuś [28.09.2020]
Krakowskie kamienice tworzą zespoły urbanistyczne skoncentrowane w najstarszych częściach Śródmieścia, Krowodrzy i Podgórza. Stare Miasto otoczone Plantami a dawniej średniowiecznymi murami obronnymi jest prawie w całości zabudowane zabytkowymi kamienicami i innymi zabytkami. Jest to najdroższa i najbardziej atrakcyjna część miasta, z najwyższymi cenami i przychodami
z handlu, usług turystycznych i gastronomii.

Podhale - rynek wtórny rządził

Pandemia COVID19 i co dalej?

Marek Suchodół [14.07.2020]

Analizą objęte zostały rynkowe transakcje lokalami mieszkalnymi oraz turystycznymi na rynku pierwotnym
i wtórnym na terenie Zakopanego, Białki Tatrzańskiej i Kościeliska.

W ostatnich latach dokonała się totalna zmiana struktury sprzedaży mieszkań na terenie Zakopanego i okolic.
W ostatnich latach praktycznie przestano budować budynki mieszkalne wielorodzinne, w 90% realizowane są budynki usługowe, pensjonatowe, hotelowe w których wyodrębniane są samodzielne lokale użytkowe, niemieszkalne jako samodzielne apartamenty przeznaczone pod wynajem turystyczny. Rynek mieszkaniowy przesunął się w kierunku rynku wtórnego, został on mocno dowartościowany szczególnie w roku 2019, w którym brakowało oddanych inwestycji na rynku pierwotnym.

Analiza cen transakcyjnych lokali usługowych w Krakowie

Monika Woźniak [10.06.2020]

Rok 2019 przyniósł znaczny spadek ilości transakcji lokalami usługowymi w stosunku do roku poprzedniego. Największą sprzedaż zanotowano w jednostce ewidencyjnej Krowodrza, przy czym większość transakcji dotyczyła lokali z rynku wtórnego. Niewiele mniejsza ilość transakcji zanotowana została w Śródmieściu, które pomimo tego że jest najmniejszą jednostką ewidencyjną miasta, to jako jednostka centralna niezmiennie jest głównym obiektem zainteresowania inwestorów w tym segmencie rynku nieruchomości. Transakcje zanotowane na tym obszarze podzieliły się równo na rynek pierwotny i wtórny. Nowa Huta tradycyjnie odnotowała najmniejszy udział w rynku pod względem sprzedaży lokali usługowych, zaledwie 16%. Jako jednostka ewidencyjna nie stanowi atrakcyjnego obszaru dla prowadzenia biznesu. Sprzedawane tam lokale na rynku pierwotnym stanowiły 92% wszystkich transakcji zanotowanych w tej jednostce, położone były na parterze inwestycji deweloperskich przy ul. Dywizjonu, Galicyjskiej oraz Tomickiego. Dominujący udział inwestycji deweloperskich zauważalny był również na Podgórzu, gdzie stanowił 85% wszystkich transakcji zanotowanych w tej jednostce.

Rynek gruntów w powiecie wielickim

Zbigniew Kostarczyk [21.05.2020]

Na przestrzeni ostatnich dziesięciu lat liczba mieszkańców powiatu wielickiego wzrosła o 15 procent. W samej tylko Wieliczce mieszka ponad 23 tys. osób. Miejsce to wybierają głównie krakowianie, poszukujący alternatywy dla stolicy małopolski. Jeśli wierzyć prognozom, do roku 2050 liczba mieszkańców miasta Wieliczka wzrośnie nawet o 35 procent. Miejscowość stanowiąca przede wszystkim atrakcję turystyczną „pod Krakowem”, jako stolica powiatu, przeistacza się w prężnie rozwijające się i atrakcyjne miasto. Trend demograficzny wpływa na zainteresowanie całym powiatem i rosnące zainteresowanie gruntami w powiecie.

Popyt i preferencje mieszkaniowe w Krakowie 2020

Michał Głuszak, Piotr Krochmal [17.02.2020]
Badania popytu mieszkaniowego w Krakowie dotyczące inwestycji mieszkaniowych zostały zrealizowane przez Instytut Analiz Monitor Rynku Nieruchomości mrn.pl, we współpracy ze Stowarzyszeniem Budowniczych Domów i Mieszkań w czwartym kwartale 2019 r. wśród klientów Krakowskiej Giełdy Domów i Mieszkań, która odbyła się w dniach 23-24 listopada 2019. Są to już dwunaste coroczne badania ankietowe realizowane w Krakowie. Badaniami objęto potencjalnych nabywców mieszkań na rynku pierwotnym (deweloperskim). Przedmiotem badań jest zatem popytowa strona rynku mieszkaniowego.
1
2
3
4
5
6

Wyszukaj rzeczoznawcę


Poznaj nas

Krzysztof Bartuś Krzysztof Bartuś
Rzeczoznawca majątkowy, analityk i doradca rynku nieruchomości, pośrednik w obrocie nieruchomościami. Członek założyciel Instytutu Analiz Monitor Rynku Nieruchomości. (...) »

Partnerzy Instytutu MRN