
Instytut Analiz Monitor Rynku Nieruchomości mrn.pl przeprowadził w pierwszym kwartale b.r. badanie, którego celem było określenie wpływu deweloperów mieszkaniowych na gospodarkę Krakowa, oraz ich wkładu do budżetu miasta. O unikalnej wartości raportu stanowią dane uzyskane z ankiet przeprowadzonych wśród firm deweloperskich, które w latach 2013-2018 budowały w Krakowie mieszkania.
2018 rok stał się rokiem przełomowym pod względem ilości rozpoczętych inwestycji i wydanych pozwoleń na budowę. Na terenie miasta Zakopane aktualnie realizowana jest duża liczba nowych inwestycji związanych z budową budynków mieszkalnych jednorodzinnych, wielorodzinnych, usługowych z apartamentami na sprzedaż oraz budynków pensjonatowych. Z uwagi na przewagę popytu nad podażą na rynku usług budowlanych wyraźne są trudności z pozyskaniem wykonawców poszczególnych inwestycji, przez co procesy inwestycyjne ulegają wydłużeniu generując coraz większe koszty. Do wzrostu kosztów dokładają się znaczące wzrosty cen materiałów i usług budowlanych. Pociąga to za sobą wzrost cen nieruchomości w szczególności lokali mieszkalnych i apartamentów turystycznych na rynku pierwotnym, a to z kolei wpływa na wzrost cen na rynku wtórnym oraz wzrosty cen gruntów.
Rynek nieruchomości biurowych w Krakowie w 2018 kontynuuje silne tendencje wzrostowe z lat 2016 i 2017. Rynek biurowców w Krakowie zwiększył aktywność na niespotykaną do tej pory skalę co przekłada się na ilość zrealizowanych inwestycji oraz ilość realizacji w toku. Ożywienie na rynku trwało już od 2011 r. Siłą napędową są firmy z sektora BPO i IT zarówno nowe jak i te, które rozwijają swoją obecność w Krakowie.
Zainteresowanie Krakowem potwierdzają międzynarodowe rankingi. W rankingu Tholons Top 100 Outsourcing Destinations Kraków awansował w 2018 r. na 6 pozycję i jest najwyżej notowanym miastem
w Europie.
Jedenaste już badania popytu mieszkaniowego w Krakowie zostały zrealizowane przez Instytut Analiz Monitor Rynku Nieruchomości mrn.pl, we współpracy ze Stowarzyszeniem Budowniczych Domów i Mieszkań w czwartym kwartale 2018 r. wśród klientów targów mieszkaniowych w Krakowie. Badaniami objęto potencjalnych nabywców mieszkań na rynku pierwotnym (deweloperskim). Przedmiotem badań jest zatem popytowa strona rynku mieszkaniowego.
W raporcie można znaleźć odpowiedź na pytania:
- kim są potencjalni nabywcy mieszkań?
- na jakie mieszkania jest obecnie największy popyt?
- jakie są najważniejsze kryteria wyboru mieszkania na rynku pierwotnym?
- jakie czynniki odstraszają od wyboru konkretnej inwestycji?
- które lokalizacje w Krakowie cieszą się największym powodzeniem?
- jak zmieniał się popyt mieszkaniowy w ostatnich latach?
- jakie są prognozy potencjalnych nabywców na najbliższy rok i co z tego wynika dla popytu mieszkaniowego?