Komentarz miesiąca

 • 1
  data: 23.05.2022

  Kwartał od wybuchu wojny na Ukraine

  Mamy drugą połowę maja. Kwartał od wybuchu wojny na Ukrainie, która „wywróciła stolik” na rynku nieruchomości w Polsce. Bo kto spodziewał się, że napłynie do nas fala kilku milionów uchodźców i mieszkania na wynajem znikną z rynku dużych miast „jak rosa na słońcu” a ceny najmu poszybują w górę o kilkadziesiąt procent ? Ale to jedyne pozytywne oddziaływanie tego konfliktu na rynek nieruchomości. »

 • 2
  data: 21.01.2022

  Prognoza rynku mieszkaniowego w Krakowie na 2022r.

  Rok 2022 nie będzie na pewno nudnym okresem na rynku nieruchomości. Ścieranie się dwu przeciwstawnych sił działających na ceny może prowadzić do zawirowań studzących wieloletnie silne wzrosty na tym rynku. Czy dojdzie do ich kontynuacji ? Czas pokazał że nawet głęboki lockdown nie jest w stanie zahamować popytu na mieszkania, których niedobór jest mocno odczuwalny w naszym mieście. Deweloperzy ograniczani brakiem gruntów i przewlekłością procedur związanych z pozwoleniami na budowę wprowadzają na rynek coraz mniej mieszkań. Nie lepiej będzie w 2022r. »

 • 3
  data: 14.12.2021

  Skondensowane podsumowanie 2021r. na rynku nieruchomości w Krakowie.

  Miniony rok był kolejnym rokiem cenowych rekordów na rynku nieruchomości. Konsumpcyjny boom napędzany transferami socjalnymi był kołem zamachowym postcovidowego ożywienia na początku roku. Doprowadziło to do silnej przewagi popytu nad podażą, mimo rosnących cen. Silne wzrosty inflacji trwające od wiosny a szczególnie nasilone w drugiej połowie roku dały z kolei silny impuls do ucieczki z kont oszczędnościowych w instrumenty, które zabezpieczą je przed inflacją. »

 • 4
  data: 28.06.2021

  Ceny mieszkań przebiły szklany sufit

  Jednostkowa cena ofertowa mieszkań na rynku pierwotnym w I kwartale 2021 roku wzrosła do nienotowanego dotychczas poziomu 10,5 tys. zł/m2. Skok cenowy z poziomu 9,9 tys. zł/m2 (poziom IV kw. 2020 r.) nastąpił gdy na rynek wróciły osoby, które odłożyły zakup mieszkania w czasie kulminacji pandemii i wróciły na rynek gdy pandemia już była w odwrocie. »

 • 5
  data: 23.11.2020

  COVID grawitacją dla cen mieszkań

  Po 3 kwartałach 2020 r. znaleźliśmy się w oku drugiej fali pandemii. Jakie wywoła ona skutki na krakowskim rynku mieszkaniowym można przewidzieć, będąc bogatszym o obserwacje pierwszej, wiosennej fali koronawirusa. Pierwsza fala spadła na rynek mieszkań jak grom z jasnego nieba, a mimo to nie wyrządziła mu wielkich krzywd. Zatrzymała wzrost cen, trwający od wielu lat, stabilizując go na poziome w którym pojawiła się pandemia. »

1
2
3
4
5
6

Wyszukaj rzeczoznawcę


Poznaj nas

Tatiana Korniak Tatiana Korniak
Rzeczoznawca majątkowy, analityk rynku nieruchomości. Analityk Instytutu Analiz Monitor Rynku Nieruchomości MRN.pl. Biegły sądowy z zakresu wyceny nieruchomości oraz (...) »

Partnerzy Instytutu MRN