Komentarz miesiąca » Skondensowane podsumowanie 2021r. na rynku nieruchomości w Krakowie.

Skondensowane podsumowanie 2021r. na rynku nieruchomości w Krakowie.

Miniony rok był kolejnym rokiem cenowych rekordów na rynku nieruchomości. Konsumpcyjny boom napędzany transferami socjalnymi był kołem zamachowym postcovidowego ożywienia na początku roku. Doprowadziło to do silnej przewagi popytu nad podażą, mimo rosnących cen. Silne wzrosty inflacji trwające od wiosny a szczególnie nasilone w drugiej połowie roku dały z kolei silny impuls do ucieczki z kont oszczędnościowych w instrumenty, które zabezpieczą je przed inflacją.

A skoro inwestycja w nieruchomości należy do najbezpieczniejszych form lokowania środków, stąd rzekę pieniędzy przetransferowano z kont na ten rynek w ostatnich dwu kwartałach minionego roku. To głównie te zakupy, zwane tezauryzacyjnymi, doprowadziły do silnych wzrostów cen, które pod koniec roku znalazły się na poziomach dotąd nie notowanych. Najbardziej namacalnie można było to obserwować na rynku mieszkaniowym, który kolejny raz zaliczył dwucyfrowy wzrost cenowy. Średnie ceny na rynku pierwotnym przekroczyły 11,5tys.zł/m2 a na rynku wtórnym 10tys.zł/m2. Jeszcze szybciej w minionym roku drożały domy. Średnia cena domu w Krakowie doszła do poziomu 1,2mln zł. Nadal drożały działki pod wszelkiego typu budownictwo mieszkaniowe. Te najdroższe, w centrum miasta, osiągały ceny nawet kilkunastu tysięcy zł za 1m2. Stabilnie zachowywały się jedynie grunty przeznaczone pod usługi, gdyż ten segment dopiero powoli zaczął się odradzać po pandemii. Za to na rynku najmu w drugiej połowie roku pojawiły się symptomy powrotu do poziomu cen z przed pandemii. Z pewnością przyczynił się do tego powrót studentów do nauki stacjonarnej. Wyraźne podwyżki stóp procentowych w ostatnim kwartale osłabiły nieco popyt, gdyż zdrożały kredyty ale nie na tyle by doprowadzić do zahamowania wzrostów cen. Mała ilość mieszkań w sprzedaży oraz inflacja wymusiła dalsze wzrosty. Co przyniesie nam 2022rok ? Na pewno nie będzie nudnym okresem na rynku nieruchomości……

Piotr Krochmal
grudzień 2021

Wyszukaj rzeczoznawcę


Poznaj nas

Marek Suchodół Marek Suchodół
Rzeczoznawca Majątkowy, doradca w zakresie inwestycji, analityk na rynku nieruchomości. Związany szczególnie z podhalańskim rynkiem nieruchomości od 1999 roku, (...) »

Partnerzy Instytutu MRN