Komentarz miesiąca » Ceny mieszkań przebiły szklany sufit

Ceny mieszkań przebiły szklany sufit

Jednostkowa cena ofertowa mieszkań na rynku pierwotnym w I kwartale 2021 roku wzrosła do nienotowanego dotychczas poziomu 10,5 tys. zł/m2. Skok cenowy z poziomu 9,9 tys. zł/m2 (poziom IV kw. 2020 r) nastąpił gdy na rynek wróciły osoby, które odłożyły zakup mieszkania w czasie kulminacji pandemii i wróciły na rynek gdy pandemia już była w odwrocie.

Do wzmożonego popytu przyczyniła się też wysoka inflacja (4,7% r/r) i realnie ujemne stopy procentowe. Doszło do transferu gotówki z kont w obligacje, fundusze inwestycyjne i rynek nieruchomości w celu ochrony kapitału.

Wyraźny wzrost popytu wykorzystali deweloperzy wprowadzając nowe projekty w rekordowo wysokich cenach. W Krakowie średnia z nowowprowadzonych inwestycji w I kwartale 2021 r. wynosiła aż 11.700 zł/m2, co było absolutnym rekordem w historii miasta. Przełamana została tym samym kolejna bariera cenowa a średnie ceny w Krakowie wróciły na drugie miejsce wśród 6-ciu największych rynków inwestycyjnych. Jeszcze rok temu droższe było trójmiasto. Aktualnie wyższe ceny są jedynie w stolicy.

Piotr Krochmal
21 czerwca 2021 r.

Wyszukaj rzeczoznawcę


Poznaj nas

Piotr Krochmal Piotr Krochmal
Analityk i doradca rynku nieruchomości, rzeczoznawca majątkowy, pośrednik w obrocie nieruchomościami. Członek założyciel Instytutu Analiz Monitor Rynku Nieruchomości (...) »

Partnerzy Instytutu MRN