Komentarz miesiąca » Klasyka, ekstrawagancja czy złoty środek? Style pomieszczeń najlepsze dla Ciebie

Klasyka, ekstrawagancja czy złoty środek? Style pomieszczeń najlepsze dla Ciebie

Stojąc przed dylematem, jak urządzić wnętrza w mieszkaniu lub domu, powinniśmy pamiętać przede wszystkim o tym, by pomieszczenia były dopasowane do nas. Sprawdź, czym charakteryzują się style klasyczne oraz nowoczesne i wybierz ten, który w stu procentach pasuje do Ciebie.

Ciężko wymienić wszystkie style wnętrz, jakie istnieją. My skupimy na tych podstawowych, jednocześnie podkreślając, że najistotniejsze w doborze stylu do wnętrza domu czy mieszkania jest uwzględnienie potrzeb i preferencji wszystkich domowników. Bo każdy musi czuć się we własnym domu czy mieszkaniu swojsko, domowo, przyjemnie. Bo o to właśnie w tym wszystkim chodzi.

3_urzadzenie_sypialni_VALENT_pl

Styl klasyczny – tradycja i elegancja

Styl klasyczny, zwany też tradycyjnym, już samą nazwą określa nam swoje cechy takie jak elegancja oraz ponadczasowość. Tego typu aranżacji znajdziemy sporo w mieszkaniach na starówkach w dużych miastach, szczególnie w Krakowie. Styl klasyczny nawiązuje do historii i wyglądu całej kamienicy. Mieszkania tego typu mają wysokie sufity i sporo elementów dekoracyjnych. Nietrudno tutaj o ekstrawagancję, a wszystko to przez dużą ilość dodatków. Trzeba jednak zachować czujność, bo łatwo przekroczyć granicę - zamiast wnętrza klasyczno-ekstrawaganckiego otrzymamy kiczowate i pełne przesady. W wielu przypadkach nie chodzi o usuwanie elementów dekoracyjnych – czasem wystarczy je po prostu inaczej ułożyć, by uzyskać satysfakcjonujący nas efekt, którego podstawę stanowić będą harmonia i smak. Klasyka lubi się z dużymi, przestronnymi wnętrzami. Stąd ciężko o zaadoptowanie tego stylu do mieszkań z budynków wielkiej płyty (lata 70 i 80), gdzie raczej ciężko o sporą przestrzeń. Tego typu wnętrza wykluczają również inne elementy stylu klasycznego – jak ciemne kolory czy sporą ilość elementów dekoracyjnych. Nie oznacza to jednak, że mieszkańcy bloku z wielkiej płyty, uwielbiający tradycyjny wygląd pomieszczeń, muszą z niego zrezygnować. W takiej sytuacji proponujemy urządzić nowoczesne wnętrze w prostej formie minimalistycznej, które optycznie zwiększy przestrzeń, a w nim klasyczne dodatki i jedną ciemną ścianę. Taka namiastka klasyki to bardzo oryginalne rozwiązanie, które poprawi nastrój domowników i wzbudzi zachwyt gości. Styl nowoczesny to przeciwieństwo stylu klasycznego. Dzisiaj najczęściej napotykamy go w wersji minimalistycznej, który przybiera postać m.in. obecnie najbardziej popularnego wśród Polaków stylu skandynawskiego (o nim jeszcze później).

1_przedpokoj_aranzacja_VALENT_pl

Styl nowoczesny + styl klasyczny = …

Powyższy przykład to dowód na to, iż styl nowoczesny może stanowić wyśmienite połączenie ze stylem klasycznym. Tak naprawdę ciężko znaleźć dzisiaj stricte klasyczne czy nowoczesne wnętrze. Dzisiejsze aranżacje pokazują, że stylistyki pomieszczeń warto mieszać. Cały urok właśnie w tym przenikaniu. Po co wyrzucać starą kanapę, skoro można ją odrestaurować (czasem wystarczy po prostu nowa tapicerka) i tym samym zachować w swoim salonie historię i nadać mu niepowtarzalny klimat. Styl eklektyczny, czyli styl łączący w sobie dwa lub nawet kilka innych, to świetne rozwiązanie dla domowników, których zdania w kwestii aranżacji wnętrz się rozmijają. Nic dziwnego, że to jeden z ulubionych stylów projektów wnętrz, którzy tworząc tego typu projekty, uzyskują bardzo ciekawy efekt i co najważniejsze – wnętrza, które są dopasowane do mieszkańców.

2_sypialnia_aranzacja_VALENT_pl

Styl skandynawski w polskim wydaniu

Obecnie jeden z najpopularniejszych stylów w naszym kraju to styl skandynawski. Choć zdecydowanie ten nasz polski różni się od oryginału. Typowy styl skandynawski, mimo raczej minimalistycznej stylistyki, kocha się w naturze i ciepłych elementach (poduchy, dywany, koce). Polacy zamiast naturalnych materiałów nierzadko wybierają te imitujące np. drewno czy cegłę, a wszystko to głównie z powodu atrakcyjniejszej ceny. Nie przepadamy aż tak jak Skandynawowie za elementami miękkimi jak koce właśnie, ponieważ jednak nasz klimat nie wymaga ich aż tylu. Efekt jest taki, że stworzyliśmy w pewnym sensie własny styl skandynawski, który jest bardzo ciekawy i funkcjonalny. Musi tak być skoro to zdanie podziela wielu Polaków.

Wybór stylu to nie wszystko

Pamiętajmy, że wybór stylu to nie wszystko. Potem pozostaje kwestia stworzenia projektu i wykonania. To bardzo ważne zadanie, które będzie miało wpływ na nasz nastrój w gotowych już wnętrzach. Nie warto więc robić tego niedokładnie i na szybko. Aby mieć pewność, że uzyskamy efekt idealny dla nas, oddajmy tę czynność w ręce fachowców.
A co w kwestii ceny? Nie można powiedzieć, który styl jest najtańszy, a który najdroższy. Im więcej naturalnych i lepszych materiałów zastosujemy, tym więcej wydamy pieniędzy. Nie zawsze jednak drogie oznacza dobre dla nas. Musimy tworzyć wszystko w zgodzie z nami samymi. Wnętrze jest dla nas, a nie my dla wnętrza. Pamiętajmy o tym.

 

 Irena_Zajdel      

Autor:
Irena Zajdel, Prezes Firmy VALENT – Wnętrza & Aranżacja & Remonty & Wykończenia
www.valent.pl

Wyszukaj rzeczoznawcę


Poznaj nas

Ewelina Wójciak Ewelina Wójciak
Rzeczoznawca Majątkowy, analityk i doradca rynku nieruchomości. Biegły sądowy z zakresu wycen nieruchomości. Z rynkiem nieruchomości związana od 2007 r. Właścicielka (...) »

Partnerzy Instytutu MRN