Komentarz miesiąca » Żyj bezpiecznie - w jakie elementy warto zainwestować, by czuć się w mieszkaniu chronionym?

Żyj bezpiecznie - w jakie elementy warto zainwestować, by czuć się w mieszkaniu chronionym?

Dom czy mieszkanie to nasza ostoja. Miejsce, w którym odpoczywamy, kumulujemy energię do działania i spędzamy czas z ukochanymi osobami. To oczywiste, że musimy czuć się tu bezpiecznie. Co zrobić, by miejsce, w którym mieszkamy, było jak najlepiej chronione? Sprawdźcie nasze porady.

Systemy alarmowe dla każdego

2_jadalnia_VALENT_pl

System alarmowy to pierwsza rzecz, która przychodzi nam do głowy, gdy myślimy o bezpieczeństwie w mieszkaniu czy w domu. Najprostszy i zarazem najpopularniejszy rodzaj systemu alarmowego to alarm dźwiękowy, który uruchamia czujki ultradźwiękowe czy ruchowe, gdy ktoś nieproszony pojawia się w którymś z naszych pomieszczeń (to rozwiązanie z pewnością nie sprawdzi się, gdy jesteśmy w posiadaniu kota czy psa). Warto zainwestować w niedrogie rozwiązanie dotyczące drzwi. Umieszczamy w nich specjalne styczniki, które można wyregulować tak, by alarm dawał nam o sobie znać, gdy ktoś się włamał, a nie wtedy gdy my wchodzimy czy wychodzimy z mieszkania. Na podobnej zasadzie działać będą czujki w oknach (gdy okno otworzy ktoś niepożądany, zrobi się duży hałas). Możemy też pokusić się o bardziej profesjonalny alarm – tj. taki, który uruchomiony przyprowadzi na naszą posesję służby ochroniarskie. Niektóre z systemów mogą dać nam znać o włamaniu na nasz smartfon dodając np. opcję monitoringu, zdalnego sterowania czy nagrywania.

Ogrodzenie nie bez znaczenia

Zapewne zaskoczymy niejedną osobę, ale jednym z najbardziej bezpiecznych ogrodzeń jest… żywopłot. Oczywiście, jeśli mówimy o jego gęstej i wysokiej wersji. Pomyślcie sami. Druciane ogrodzenie jest najdelikatniejsze, z łatwością można je rozciąć i tym samym wejść na powierzchnię. Murowane jest bezpieczniejsze, ale by spełniało tę funkcję musi być naprawdę wysokie, a to oznacza spore koszty. Ogrodzenie z prętów łatwo rozgiąć. Nie jest też trudno przez nie przeskoczyć czy się przecisnąć. Żywopłot o wiele trudniej przeciąć. Taki typ ogrodzenia oprócz funkcji ochrony ma też inne zalety. Jest ekologiczny i stanowi bardzo dobrą barierę dźwiękową. Jeżeli nasz dom mieści się przy ruchliwej drodze, to jest to idealne rozwiązanie. Dobrą opcją może okazać się również żywopłot (szczególnie gdy mamy jego rzadszą wersję) w środku z blachą i drutem. To dopiero bezpieczne rozwiązanie!

A co z oknami?

3_okna_plastikowe_VALENT_pl

No właśnie. Przede wszystkim musimy pamiętać, iż nie ma okien bezpiecznych, chyba, że mówimy o skrajnych przypadkach jak np. okna pancerne. Najmniejszą ochronę dadzą nam okna PCV. Ich rama jest pusta w środku, znajdują się w niej jedynie elementy służące do otwarcia. Jeżeli złodziej ma pojęcie (a zapewne ma), to zrobi wkrętarką dziurę w odpowiednim miejscu, wsadzi drut, przekręci i voilla! Gotowe – okno otwarte, zapraszające do wejścia do środka. Jeżeli mamy lepszej jakości okna, to tutaj może pojawić się problem, by „wstrzelić” się wkrętarką. Niemniej jednak nie będzie to bardzo trudne. Pamiętajmy, że nawet najlepiej zabezpieczone okno można wybić np. za pomocą petardy termitowej.
Drobnym środkiem zapobiegawczym w przypadku okna jest wyklejka, czyli tzw. mata antywłamaniowa. Gdy wybijemy okno, to ona będzie się trzymać, utrudniając wejście do środka. Możemy zastosować także klamki do okien tworzywowych z zamykaniem (zamek w środku). Nie jest to duży koszt – chodzi jedynie o wymianę klamki. Warto też pomyśleć o roletach antywłamaniowych czy o wspomnianych już wyżej przy okazji alarmów czujnikach dotykowych między oknami (jedną przykleja się do okna, jedną do framugi).

Pora na drzwi

Jeżeli chcemy, by nasze drzwi dawały nam sporą dozę bezpieczeństwa, to niestety… musimy za nie zapłacić. Tzw. drzwi bezklasowe, np. produkcji chińskiej tak naprawdę można otworzyć za pomocą scyzoryka. Za dobre, tj. bezpieczne drzwi, musimy zapłacić od 3 tysięcy złotych (bez montażu, za same drzwi z futryną). Takie drzwi są wyposażone w płytę stalową w środku oraz wiele innych zabezpieczających elementów. Ważą przynajmniej 50 kg i na pewno posiadają jakąś klasę antywłamaniową, co w tym przypadku stanowi odpowiednie potwierdzenie.

01_drzwi_antywlamaniowe_VALENT_pl

Sąsiad przede wszystkim

Zabezpieczenia zabezpieczeniami, ale nie zapominajmy, że… warto dobrze żyć z sąsiadami. Z pewnością zauważą, gdy ktoś niepożądany znajdzie się w naszym domu czy mieszkaniu. My również bądźmy czujni, gdy „ekipa remontowa” u naszych sąsiadów wyda się podejrzana.

  

 Irena_Zajdel      

Autor:
Irena Zajdel, Prezes Firmy VALENT – Wnętrza & Aranżacja & Remonty & Wykończenia
www.valent.pl

Wyszukaj rzeczoznawcę


Poznaj nas

Marek Suchodół Marek Suchodół
Rzeczoznawca Majątkowy, doradca w zakresie inwestycji, analityk na rynku nieruchomości. Związany szczególnie z podhalańskim rynkiem nieruchomości od 1999 roku, (...) »

Partnerzy Instytutu MRN