Komentarz miesiąca » We Wrocławiu odbicie

We Wrocławiu odbicie

Chcąc po części zobrazować obecny stan na Wrocławskim rynku nieruchomości mieszkaniowych pokusiłam się o wykonanie analizy średnich cen transakcyjnych mieszkań z ostatnich 7 lat. Wykres doskonale obrazuje przebieg całego okresu mieszkaniowej hossy oraz spadek cen po jej zakończeniu.

 

 

 

 

wykres_1

Jak widać, od połowy 2009r. nastąpiło odbicie średnich transakcyjnych cen lokali mieszkalnych. Ceny wyraźnie, choć w niewielkim stopniu rosły aż do końca 2009r.
Wraz ze wzrostem średnich cen rośnie liczba zawieranych transakcji. Na następnym wykresie można porównać ją nie tylko z rokiem ubiegłym ale również z latami poprzednimi – obejmującymi okres prosperity.

 

wykres_2

O ile nie nastąpią trudne do przewidzenia wydarzenia ma rynku finansowym, początek roku powinien przynieść we Wrocławiu kontynuację tego trendu. Ceny nie powinny już spadać, nie ma co liczyć też na spektakularne wzrosty, ale powolne odrabianie pozycji wydaje się najbardziej prawdopodobnym zachowaniem rynku mieszkaniowego w pierwszej połowie bieżącego roku.

 

Katarzyna Puterko
Analityk i Doradca Rynku Nieruchomości MRN.pl

Wyszukaj rzeczoznawcę


Poznaj nas

Piotr Krochmal Piotr Krochmal
Analityk i doradca rynku nieruchomości, rzeczoznawca majątkowy, pośrednik w obrocie nieruchomościami. Członek założyciel Instytutu Analiz Monitor Rynku Nieruchomości (...) »

Partnerzy Instytutu MRN