Komentarz miesiąca

 • 11
  data: 17.10.2014

  "Nie od razu Kraków zbudowano" - 25 lat na rynku mieszkaniowym Krakowa

  Obecnie co 6-te mieszkanie w Krakowie pochodzi z realizacji deweloperskich ostatniego 25-lecia. To dużo, zważywszy że ten okres stanowił tylko 3% w całej historii miasta. Rynek pierwotny mieszkań w Krakowie nie zaczął się jednak wraz ze zmianą systemu. Trzeba było czekać kilka lat, aby można było o nim mówić, gdyż rynek to gra wielu konkurujących ze sobą podmiotów, a o takiej możemy mówić w Krakowie dopiero od ok. 20 lat. »

 • 12
  data: 20.05.2014

  Jak się sprawdza Program MdM w Małopolsce?

  Na wstępie pochwalę celność tego programu, gdyż wpisał się on w oczekiwania rynku. Jak wynika z badań naszego Instytutu 84% zainteresowanych zakupem mieszkania w Krakowie, to osoby poniżej 35 roku życia. Niestety, będzie to jedyna pochwała dotycząca tego programu, jeśli chodzi o Małopolskę, bowiem jeśli chodzi o nasze województwo, to po pierwszych 4 miesiącach można powiedzieć, że ten program to porażka i duże rozczarowanie dla młodych ludzi w Krakowie i całej Małopolsce. Przyczyna jest w zasadzie jedna – LIMITY CENOWE. »

 • 13
  data: 07.02.2014

  Deweloperzy mają powody do zadowolenia

  Rok 2013 za nami. Zapaść na jego początku i wyraźne ożywienie w drugiej połowie, każe nam zapamiętać go jako rok przełomowy. To w jego trakcie na rynku mieszkań najwyraźniej skupiły się oznaki kryzysu makroekonomicznego oraz zaostrzyło się oddziaływanie efektów wprowadzenia rok wcześniej ustawy deweloperskiej. Brak wsparcia rynku pierwotnego jakimkolwiek programem rządowym, też dał mu się mocno we znaki. To wszystko wpłynęło na ilość sprzedanych mieszkań, która była najgorsza na przestrzeni ostatnich kilku lat, i mimo dobrej końcówki roku, rynek nie był w stanie nadrobić niewielkiej sprzedaży z jego początku. Ale to już za nami. »

 • 14
  data: 18.11.2013

  Rośnie apetyt na nieruchomości

  Do końca roku pozostał już praktycznie miesiąc handlu, bo od połowy grudnia świat będzie już żył świętami, można zatem zacząć podsumowywać mijający rok na rynku nieruchomości. A jest to rok szczególny, zwłaszcza w kontekście ostatnich jego miesięcy. Nastąpił bowiem długo oczekiwany zwrot koniunktury, który nabiera cech trwałej tendencji. Do połowy roku na rynku panowały jeszcze minorowe nastroje, związane z hamującym mocno kryzysem w tym segmencie. »

 • 15
  data: 19.09.2013

  W dołku

  Wszystko wskazuje na to, że obecny okres może być mile wspominany przez nabywców mieszkań. Każdy kto podejmie teraz decyzję o zakupie nie powinien stracić, za to może zyskać, gdy rynek zacznie uciekać do przodu, co wydaje się, w nieodległym czasie nieuchronne. »

1
2
3
4
5
6

Wyszukaj rzeczoznawcę


Poznaj nas

Robert Zygmunt Robert Zygmunt
Rzeczoznawca majątkowy, analityk i doradca rynku nieruchomości. Założyciel Instytutu Analiz Monitor Rynku Nieruchomości. Przewodniczący Komisji Opiniującej (...) »

Partnerzy Instytutu MRN